У домі з ворогом

Мій дім – моя фортеця, але деякі речі, звички, обставини здатні перетворювати наші квартири на досить небезпечні місця. Варто знати про них, щоб вчасно нейтралізувати.

Ртутна атака

  Ще трохи і  старожил домашньої аптечки – ртутний градусник – піде на заслужену пенсію. Мешканці країн ЄС від таких термометрів відмовилися ще вісім років тому і тепер вимірюють температуру електронними градусниками або найсучаснішими – інфрачервоними. Так, електронні термометри дають похибку у межах 0,5- 1 градусу, але це дрібні незручності у порівнянні з небезпечністю їх ртутних «колег».  Заміну ртутних градусників на електронні у планетарному масштабі ВООЗ планує втілити в життя до 2020 року. До цього часу у всіх країнах має згорнутися виробництво ртутних термометрів і взагалі будь-яких вимірювальних пристроїв з вмістом ртуті: надто шкідливі для людини і всього, що її оточує, пари цього рідкого металу. На жаль, вік будь-якого скляного термометра не дуже тривалий: рано чи пізно він розбивається, ртутні кульки закочуються в щілини паркету, потроху випаровуються звідти та отруюють домашню атмосферу.

ФАКТ: Будь-який ртутний градусник містить до 2 грамів ртуті – цього  цілком достатньо для отруєння атмосфери у радіусі 20 м2.

Схожі неприємності чекають на тих, хто примудрився розбити вдома енергозберігаючу лампу. Пари ртуті знаходяться всередині трубки лампи, коли вона розбивається, шкідливі речовини потрапляють у повітря. Щоправда, у порівнянні з градусником ртуті у лампі міститься лише до 400 мг, але і цього у замкнутому просторі приміщення вистачить для погіршення самопочуття його мешканців. «У першу чергу токсичні ртутні випаровування впливають на роботу системи травлення, знижують імунітет, отруюють легені, нирки, впливають на очі та шкіру, – пояснює Олег Назар, кандидат медичних наук, головний імунолог міста Києва. – Та найгірше те, що симптоми отруєння ртуттю: нудота, головний біль, біль у шлунку, тремтіння рук – можуть проявитися лише з часом, коли в організмі накопичиться критична кількість цього рідкого металу – Тоді доведеться проводити курс детоксикації у стаціонарі».

Що робити? З розбитою лампою клопоту трохи менше, ніж з градусником. Достатньо щільно причинити двері та добряче провітрити кімнату (дві години – мінімум). Але спочатку треба одягнути гумові рукавички, зібрати залишки лампи, покласти їх у банку з холодним розчином марганцівки і відвезти до найближчого пункту прийому ртутних відходів (м. Київ, вул. Вишгородська, 21). Шарики ртуті з градусника обережно збирають спринцівкою і також складають у розчин марганцівки, місце аварії обробляють концентрованим розчином марганцівки або хлорки, приміщення провітрюють. Альтернативний варіант – викликати для знешкодження ртуті службу демеркурізації з спеціальним «ртутним» пилососом.

Сусід з перфоратором

Звукоізоляція своєї квартири у багатоповерховому будинку – передбачливе вкладення у здоров’я власної нервової системи, адже коли звуки чужого життя щодня вторгаються у твій приватний простір – ніяких нервів надовго не вистачить. «Увечері людині вкрай важливо побути у спокої і тиші, розслабитися, відновитися після робочого дня, – впевнена психолог Ольга Пльотка. – Навіть під час сну мозок продовжує сканувати простір на предмет небезпеки, і якщо за стіною лаються або голосно вмикають телевізор – сон буде тривожним, а нерви після такої ночі натягнутими з ранку. Якщо ситуація повторюється регулярно, ризикуєте отримати невроз».

Що робити? Спробуйте мирно домовитися з сусідами, нагадати їм, що дотримання тиші після 22.00. і до 8.00 в нашій країні закріплено в Законі «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення». Тобто голосно співати, включати музику, музикувати, кричати та влаштовувати дискотеки в цей час – незаконно. Можливо, переговори спрацюють, і до заяви в міліцію та фінансових санкцій справа не дійде.

ТОП-7 неприємних звуків

Між іншим, істеричний жіночий крик входить до сімки найбільш дратівливих для людського вуха звуків, яку оприлюднив британський журналі Neuroscience. Випереджають його хіба що звуки виделки, що дряпає скло, та шкрябання крейди і нігтів по дошці. У топ-7 також увійшли вереск гальм велосипеда, плач дитини та трелі електродрелі. Найприємнішими виявилися звуки оплесків, дитячого сміху та дзюрчання води.

Шкідливі запахи

Попри те, що кілька років тому Американське агентство з захисту навколишнього середовища включило нафталін до списку канцерогенних речовин і заборонило до застосування у побуті, в деяких домашніх шафах досі висить нафталінове амбре – умовний захист від ненажерливої молі. Здохне моль від нафталіну чи ні – ще невідомо, а ось те, що людина, надихавшись парами нафталіну, ризикує отримати алергію, напад астми, нудоту і головний біль – факт. До речі, нові синтетичні килимові покриття – пахнуть не краще. Токсична клейова основа нового килима виділяє їдкий, отруйний запах – провокатор безсоння, дратівливості і алергічних реакцій. Прикраса квартири – вінілові та тканинні шпалери теж можуть нести приховану небезпеку, адже потребують особливого клею з вмістом шкідливих хімічних речовин, які виділяються у повітря у спекотні дні.

Що робити? Нафталін у шафі замінити на ароматизований мішечок з содою, просочений кількома краплями ефірного масла лимону, новий килим з тиждень потримати розгорнутим на свіжому повітрі. Найбільш екологічні матеріали для стін – водоемульсійна фарба та склошпалери.

Отруєння світлом

Нешкідлива, «снодійна» звичка – почитати перед сном нудну книгу – після вторгнення в наше життя iPad і електронних книг стала не такою вже й безпечною. Вплив на самопочуття короткохвильового світла синіх світлодіодів, яке випромінюють екрани гаджетів, вивчала група американських вчених Гарвардського університету, а потім опублікувала свої дослідження в науковому журналі PNAS. Ось що вони з’ясували: швидко заснути після читання книги на електронних носіях навряд чи вдасться, оскільки синє світло (по ньому орієнтується біологічний годинник мозку) порушує циркадні біоритми і знижує вироблення мелатоніну – гормону, що регулює сон і пригнічує виробництво ракових клітин. Керівник дослідження невролог Анна-Марія Чан вваажає, що штучне зниження вироблення мелатоніну у перспективі може порушувати метаболізм, підвищувати ризик раку молочних залоз у жінок, аденоми простати у чоловіків та онкології кишечника і обох статей.

Що робити? Не користуватися гаджетами за дві години до сну, почитати у ліжку стару добру книгу у твердій обкладинці.

Автор: Вікторія Куриленко

 

Залишити відповідь